Kilka informacji o sytuacji ekonomiczno-finansowej górnictwa węgla kamiennego po 9 miesiącach 2020 roku. Z materiałów które otrzymaliśmy wynika, iż wydobycie węgla kamiennego obniżyło się o 16,4 % analogicznie rok do roku, wydobycie węgla koksowego wzrosło o 0,8%, analogicznie rok do roku.
Sprzedaż węgla ogółem również było niższa o ponad 6000 tys. ton, do energetyki zawodowej o 19,3 % niż w tym samym okresie w 2019 roku, również sprzedaż węgla koksowego była niższa o 4,7%. Po 9 miesiącach 2020 roku górnictwo węgla kamiennego poniosło stratę ze sprzedaży w wysokości około 2200 mln zł, przychody ze sprzedaży były niższe o 23,5% niż w ubiegłym roku.
Eksport węgla kamiennego w ramach Unii Europejskiej i poza UE realizowany był poprzez pośredników oraz bezpośrednio przez spółki węglowe i był wyższy o 11,1% w analogicznym okresie rok do roku. Import węgla był niższy o 3,4 mln ton, największą różnicę można zauważyć z dwóch kierunków, a mianowicie z Rosji i Australii.
Stan zapasów węgla w kopalniach pod koniec września wynosił około 7,8 mln ton, w analogiczny okresie jest wyższy o 2,5 mln ton. Średnia cena zbytu węgla ogółem była niższa o 10,7%. Jeżeli chodzi o węgiel energetyczny to jest to spadek o 0,3 %, gorsza sytuacja jest z węglem do koksowania, gdyż jest to spadek ceny o 31%.
Na chwilę obecną w górnictwie zatrudnionych jest nieco ponad 77900 osób w analogicznym okresie jest niższe o około 2400 osób. Nakłady inwestycyjne również były niższe ogółem rok do roku, choć na realizację zadań w zakresie wyrobisk górniczych były wyższe. Głównie angażowano środki własne, które kształtują się w granicach 92% środków na inwestycje.
Niestety zdecydowana większość wskaźników analogicznych rok do roku jest niższa, więc śmiało można stwierdzić że nie wróży to niczego dobrego.
Wszelkich szczegółowych informacji udzielamy w biurach związku.
Z uporem maniaka zapraszamy wszystkich pracowników KWK ROW do wstępowanie w nasze szeregi. Razem możemy więcej.